Calendar

September 2017
SunMonTueWedThuFriSat
 << < > >>
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Announce

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

rss Syndication

Archives

MonitoringWroclaw

Decydując się na nabytek kamer industrialnych celem wykucia układu monitoringu wizyjnego w miejscu, ktre ma udręczonym takiej formie wizytacji powinno się dokładnie nazwać zaprzątania co aż do prby, obszaru a warunkw w ktrych będzie taki układ pracował. Wspłczesne kamery dodatkowo rejestratory DVR posiadają multum wprawnych dystynkcji natomiast co do jednego z awansem technologii monitoringu dodatkowo układw nadzoru wizyjnego przyklaskują osiągnąć niezwykle energiczne dodatkowo solidne jakościowo rozwikłania.Telewizja fabryczna jest to organizm wręczania obrazu spośrd ustalonych pomieszczeń w zamkniętym układzie odbiorczym goniec aż do dozoru zaś zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń czy też przestrzeni, w brzeżku ktrych pozostały zainstalowane kamery. Podgląd spośrd kamer zwyczajnie jest udzielony jeno na nastawieniach osłony w finału pilnowania potencjalnie niebezpiecznych ochronień. Jedenasta muza przemysłowa teraźniejsza jest m.in. w takich przedmiotach kiedy sklepy, centra komercyjne, hipermarkety, kasyna uciechy, ulice w zastępstwie, place rozrywek, przychodnie, szkoły, parkingi, obszary przemysłowe itp.

monitoring wrocław

Elementy składające się na ustrj telewizji seryjnej:kamery seryjne,

obiektywy aż do kamer,

rejestratory liczbowe DVR,

zasilacze do kamer,

układy transmisyjne także konwertory,

monitory podglądu,

odrutowanie plus sprzęt.Kamery przemysłoweNajważniejszym modułem telewizji taśmowej spośrd zupełną pewnością są kamery seryjne, ktre wspłbrzmią wewnątrz postać filmu na obserwowanym obwodzie w celach otoczonych monitoringiem. Kamery licują prosto z mostu zbytnio stan rwnież udzielanie filmu, dlatego musimy bazować pewność, iż kamery są wyśmienite do warunkw w ktrym mają pracować.Kamera w dwadzieścia cztery godziny to znaczy w nocy?Podstawowym czynnikiem ktry kwalifikuje o rodzaju kamer seryjnych, jakie będą wspierające aż do przyrządzenia oglądu istnieje owo lub ma on alarmy Wrocław wypisywać zdarzenia podobnie jak w doba, w nocy azali przypadkiem w przewiewu skończonej doby bez względu od czasu warunkw oświetleniowych. Wobec tego agregujemy zarwno kamerę jakkolwiek, rwnież obiektyw. W wymogach nocnych czyli satysfakcjonującego oświetlenia akuratniej podrzucają sobie kamery czarno-białe, kamery chromatyczne modela dzień-noc posiadają po dwa przetwornica obrazu, kto w dzień rejestruje w kolorze przeciwnie zaś w trybie nocnym rejestracja przebywa się w trybie czarno-białym, inaczej jednobarwnym.

Jaka rozdzielczość kamery?Od rozdzielczości kamery podlega to na miarę adekwatnej jakości ujm otrzymamy. Wszędzie w ową stronę gdzie pochłaniana istnieje rozpoznanie dokumentnych marginesw obrazu takich jak na przykład ustalenie postaci to znaczy formatw rejestracyjnych pojazdw musimy zainstalować kamery o najważniejszej postaci. Kolejnym elementem kto wpływa na prba jest kategoria przetwornika filmu, na rynku osiągalne są kamery spośrd nowomodnymi przetwornikami zwiększające postać obrazu wyzwalanego za pośrednictwem kamerę. Bieżąco stereotypowo rozdzielczość kamer waha się w przedziale odkąd 500 TVL aż do 700TVL, poniżej czym nie sposb wyekwipowań rejestrujących modela DVR używa wydajnie 540 TVL, winnaś wskutek tego wybierać kamery odkąd takiej rozdzielczości. monitoring wrocław

TVL - parametr wyznaczający liczbę prostej telewizyjnych, ktry rozlicza sumienność formowania szczegłw obrazu w systemach monitoringu, traktuje tak jak kamer, jak zaś monitorw.Najważniejsze parametry kamer taśmowych:

wersja obudowy,

odmiana konwertora filmu,

rozdzielczość filmu,

dokładność konwertora kamery,

wspierane technologie scalone spośrd filmem,

obiektyw, automatyka obiektywu,

modus administrowania plus konfiguracji kamery,

energia zasilania.

Kamery w granicach jednakowoż na zewnątrz?Kamery rozparcelowywane do wewnątrz budynkw zdołają być kamerami zbitymi wariantu pudełkowego ewentualnie kamerami w wandalodpornej obudowie kopułkowej, wzdłuż i wszerz w ową stronę gdzie przebiega ryzykowny krok jakości podkopania kamery powinno się zastosować kamery wandaloodporne. Na zewnątrz kamery winnaś istnieć umiejscowione w obudowie zapewniającej szczelność, co zagwarantuje obszerną protekcję przedtem składnikami atmosferycznymi dodatkowo wilgocią. Ze względu na strategia armatury dodatkowo talent produkcyj kamery dysponują nieco typw obudowy a konfiguracji pomocnych akcesoriw:

kamery spośrd oświetlaczem podczerwieni - są to kamery zaopatrzone w diodowe oświetlacze podczerwieni, ktre umożliwiają kontrolę nawet w zupełnych ciemnościach, w mnogości przypadkw kamery spośrd oświetlaczem stosowane są na zewnątrz, gdzie zdołają wieść kuratela parkingw, podjazdw albo okręgw otwartych na możliwość włamania w nocy, kamery takie dysponują trafny przetwornica, jaki pracuje w trybie powszednim (kolor) i w trybie nocnym (czarno-biały), rozpoznanie warunkw tudzież przełączenie na zdatny usposobienie następuje automatycznie,kamery wandalodporne (kopułkowe) - nadzwyczajny jednostka ludzka obudowy kamer kopułkowych natomiast moc towarw jakie są wyzyskiwane aż do ich wykreowania powodują, iż kamery tego wariantu wyśmienicie nadzorują się wzdłuż i wszerz w tamtym miejscu, gdzie występuje zagrożenie dążności uszkodzenia kamer w poprzek włamywacza to znaczy zaborcy, bardzo nieraz aplikowane są w sklepach, supermarketach plus położeniach przydatności uniwersalnej w charakterze najpewniejsza rodzaj nadzoru figury przebywających w pilnowanych celach,kamery gęste (boksy) - szablonowy model kamer dawanych aż do produkcyj w wymogach pokojowych, są to kamery aplikowane powszechnie w obrębie pomieszczeń, kamery te nie dysponują obiektywu plus mogą pozostać skonfigurowane do wytwrczości spośrd opcjonalnym schematem obiektywu, jaki dopełnia podnoszone potrzebowania, kamery wariantu "box" zdołają znajdować się umieszczone w obudowie, ktra zapewnia użycie takiej kamery na zewnątrz,kamery obrotowe PTZ - zapoznany jednostka kamer, jakie są zlokalizowane w obudowie kopułkowej umożliwiającej aplikowanie na pozornie, zresztą dysponują maszyneria, ktry gwarantuje zdalne sterowanie obiektywem dodatkowo tym samym kontynuowanie maksymalnego pola widzenia tudzież nawet istniejące prześladowanie określonego obiektu, do kierowania kamerami wyzyskuje się pulpity sterownicze (klawiatury sterujące aż do kamer PTZ), jakie dopuszczają dokładnie kierować kamerę zbyt pilnowanym przedmiotem spośrd oddalonego centrum wymierzania monitoringu, w rodzaj kamer stosowany istnieje w kolosalnych sklepach, w oglądu miast oraz obiektw zdatności oglnej, dokąd aż do obsługi kamer jest oddelegowany zatrudniony ochrony.

System oglądu industrialnego - praktyczne konferencji:

Kupując kamerę industrialną należy dobrze określić w ktrych przesłankach wiadoma aparat będzie pracowała. Teraźniejsze kamery seryjne, posiadają co niemiara wprawnych techniki, ktre zmyślnie zastosowane koncesjonują dostać niesamowitą jak dotąd prba oglądu wizyjnego. Organizm kamer kolorowych zezwala na milszą obserwację detalw, z tej przyczyny akuratniej dopełnia pochłaniania np. u kontroli ludu na ulicy, klientw w hipermarketach.W zamysłu sprowadzenia bezpośredniego wjazdu aż do kamery przywiera wykorzystywać zestaw w grnych frakcjach pomieszczeń, posługiwać się następujące obudowy, ktre zapobiegną np. wariację stawiania pierścienia ostrości obiektywu. Porządne uchwyty - ktre nie będą wprawne nawet na uderzenia np. futbolwką. Wysoko milsze efekty zapewnia rola zaczepw metalicznych zawijanych "tradycyjną śrubą", aniżeli tanich, plastykowych zaczepw z przegubem kulowym.

W przypadku sufitowych kamer kopułowych pożądane byłoby aplikować wandaloodporne obudowy spośrd poliwęglanu. Stosując inwigilacja na np. placach rozrywek zaś parkingach placach targowych należy wziąć w rachubę, iż aparat fotograficzny pracuje w labilnych przesłankach (opady deszczu, mrz) z tej przyczyny na zewnątrz wysyłamy używać aż do kamer obudowy peryferyjne z grzałkami tudzież termostatem.

Wiele zaaranżowań sieciowych korzystających spośrd jednego hiperłącza internetowego w istotny procedura przekonuje jakość pogrążenia sieci plus ma przewodni ważność na forma używania spośrd posługi internetowych. Dynamiczność sieciowy wytwarzany dzięki kamery fabryczne zaś kamery IP megapikselowe cechuje się potężnym stopniem zużytkowania tej części hiperłącza internetowego, jaka gwarantuje emisja plikw (upload). Odrzut obserwacji ponad frapowanym pasmem być może w casusie kamer seryjnych przyczynić się aż do zjawiska zatamowania dyspozycja stosowania spośrd usług internetowych, spowodowanego dokładnym zużytkowaniem czynnego kanału uploadu.

Problem ten dotyczy przede każdym szykw monitoringu, w ktrych jedno hiperłącze internetowe jest przewidziane w podobny sposb na potrzeby funkcjonowania kamer, na miarę dodatkowo innych służb sieciowych, w tym tych, jakie twierdzą dojście do stron internetowych tudzież poczty e-mail. Trudności w banalnym korzystaniu ze wszystkich posługi sieciowych to głwnie powikłanie konsumentw asymetrycznych zespalaj internetowych, w jakich zalet nakładania dodatkowo ekspediowania są bogate. Hiperłącza tego typu, jeszcze wzięte między największych polskich operatorw, tak bywa umożliwiają spore prędkości pobierania w sąsiedztwie względnie małych cenach uploadu.Optymalne zagospodarowanie pasma uploadu jest zasadnicze na rzecz harmonijnego funkcjonowania układu monitoringu, w ktrym stosowane są kamery IP megapikselowe rwnież rejestratory sieciowe NVR, tudzież w podobny sposb kamery fabryczne spośrd rejestratorami numerycznymi monitoring wrocław DVR czyli wideoserwerami.Rozwiązaniem w tej sprawy może egzystować ukończenie oddzielnego zawiązani internetowego ostatnim tchem na potrzeby monitoringu. Wybr ta jest szczeglnie zalecana na rzecz szykw oglądu o koturnowym wyborze. Z takim wypowiedzeniem wiążą się jakkolwiek nadzwyczajne sumpty. Nośną kosztowo, natomiast regularnie efektywną alternatywę stanowi wyczerpanie do tego zamysłu załatwień zarządzających osiągalnym pasmem hiperłącza internetowego wewnątrz pomocą zasady QoS (Quality of Service). W naszej rżnorodnej ofercie zaaranżowań LAN oraz WLAN wykryjemy routery posiadające alternatywę rozpadu pasma zbyt pomocą misji QoS.AirLive oraz TP-Link to wiodące marki w pracy routerw użytkowanych aż do rozłamu ujednolicajże internetowych. Zaopatrzeniami umożliwiającymi obserwację pędu sieciowego są routery AirLive GW-300NAS plus TP-Link WR941ND.Rys.1 Router radiowy GW-300NAS AirLive.

Router radiowy Gigabit 300Mbps GW300NAS jednostek AirLive owo wszechstronne wyekwipowanie sieciowe zapewniające perfekcyjne wspłdzielenie hiperłącza internetowego a śmigły przenoszenie plikw w sieci Internet. Tym, co wydziela router spośrd innych modeli otwartych na rynku owo niezwyczajnie nieskomplikowany tok instalacyjny, ktry odbywa się w 3 krokach, możność wspłdzielenia plikw spośrd załatwień USB i nośnikw wiadomych a aplikacja techniki Green Router zmniejszającej wyeksploatowanie siły elektrycznej. Biznes AirLive wyposażając router GW-300NAS w misję QoS zapewniła kontrahentowi optymalizację spożytkowania łącza internetowego wedle krajowych postulowań.

Rys.2 Otwr okienny konfiguracji zasady QoS w routerze GW300NAS AirLive.

Konfiguracja reguł QoS zezwala na powołanie obliczonym wyekwipowaniom sieciowym, takim gdy kamery, maksymalnych liczb wykorzystania kanału słania wiadomych. Zaadaptowanie parametrw sieci aż do wymogw dysponowanych wyposażeń sieciowych ułatwi łatwe używanie spośrd sieci Internet na mocy wszystkich jej nabywcw. W dodatku, router AirLive GW 300NAS umożliwia zanieść regułom QoS ustalony pierwszeństwo, kto wskaże ład ich wykorzystywania w celu sprezentowanego zaaranżowania.

Rys.3 Router bezprzewodowy TL-WR941ND TP-Link.

Rwnie częstokroć napotykanym routerem, kto akceptuje na zarządzanie pasmem łącza internetowego istnieje Router bezprzewodowy 300Mbps TL-WR941ND firmy TP-Link. Aparat, fasadowość obsługą recepty QoS, faworyzuje się plus aktywnym szyfrowaniem transmisji danych zaś posiadaniem 3 separowanych anten gwarantujących wielki dyscyplina tudzież wysoką jakość zapięć bezprzewodowych. Konfiguracja routera TP-Link TL WR941ND realizuje się przez wkomponowaną w routerze stronę www, wprawdzie rwnorzędność spośrd innymi zaaranżowaniami poręczana jest w poprzek opinia pozytywna dla techniki Quick Secure Setup.Optymalizacja kamery przemysłowe wrocław wykorzystywania z sieci zbytnio pomocą zasady QoS dopuści wskazać bezwzględne aspekty przepustowości zrzeszają w celu wyznaczonych urządzeń sieciowych. W trafie dysponowania łącza asymetrycznego 10Mbps/1Mbps (download/upload) także korzystania spośrd niejakiej kamery taśmowej albo IP, wyznaczone istnieje takie tytuł części używania hiperłącza, ktre wyjmie kamerze rzutką rejestracje płproduktu wideo, i kontrahentowi komputera zniweczone stosowanie z innych usług sieciowych. W tej pozycji maksymalnym ustawieniem będzie skierowanie kamerze 90% pasma promieniowania plikw rwnież 10% na rzecz pobierania. Przypowieść ta wypływa spośrd temperamentu roboty kamery, ktra do wężowego słania przechwytywanego filmu żąda potężnych liczb pasma uploadu, pod minimalnym zapotrzebowaniu na pręga download, jakie kamera traktuje tylko aż do czucia komunikatw o podaniu przesłanego znaku.

Cecha charakterystyczna.4 Testowa układ zasad QoS gwoli zapięcia 10Mbps/1Mbps dodatkowo jakiejś kamery taśmowej.

Warto pamiętać, że wszelki struktura monitoringu nastręcza samotnego postępowania do materii spożytkowania powiązania sieciowego. W zamiaru ustalenia decydującej konfiguracji dla darowanej sieci wypada wciąć pod spodem adnotację postać zjednoczenia internetowego, miara kamer tudzież parametry ich wytwrczości, i podobnie jak potrzeby eksploatatorw używających spośrd komputerw osobistych.

Admin · 414 views · Leave a comment
09 Dec 2013. 11:01:14 am

Organizmu telewizorni industrialnej umiane są w tej chwili pod przeszło 60 lat w rytmu kilkunastu ostatnich lat zaszedł także ogromnie udzielający się ewolucja tego rodzaju rozwiązaniami na naszym rynku.

Monitoring cctv może świadczyć usługi rwnież do dostrzegania ogni z racji zastosowaniu kamer termowizyjnych. monitoring wrocław

Zaletą tych kamer istnieje nieledwie dogłębna wytrzymałość na niesprzyjające sytuacja oświetleniowe plus pogodowe.

Z tego także względu kamery te są niezwykle niejednokrotnie montowane w helikopterach TOPR w zamysłu zapewnienia zmierzania brakujących figury.

Obiektyw w kamerze pełnią wybitnie relewantną dystynkcję, cechy dodatkowo dyspozycja techniczne obiektywu w rozległej dozie tłumaczą się na opcyj ktre zarabia aparat fotograficzny. W trafie większości kamer zachodzi alternatywa złożenia z dowolnym obiektywem, co daje instalatorowi znaczne opcyj przystosowania kamery aż do charakterystyki miejsca jej profesyj. monitoring wrocław


obiektyw megapikselowy Obiektwyw megapikselowy spośrd mechanizmem automatycznej diafragm Tokina.Podstawowe rodzaje obiektyww:

obiektywy auto-iris - obiektywy spośrd mechanizmem mechanicznej ustawy przesłony, w pojedynkę przystosowują liczebność uczona padającego na konwertor rwnież tym samym przynoszą najlepszą prba filmu w labilnych przesłankach, także w przypadku palącej przemian oświetlenia na efekt mierzenia na obiektyw kamery reflektorw samochodowych względnie innego gigantycznego źrdła rozumna.obiektywy manualne - ważki model obiektyww praktyczny w kamerach przemysłowych, membrana w tego typu obiektywach jest ograniczana ręcznie w ciągu armatury wyprawienia, egzaminuje się ra w mocnych przesłankach oświetlenia np. wewnątrz pomieszczeń gdzie obserwacja prowadzony jest w dzień.obiektywy mikre - obiektywy małych kalibrw, używane aż do kamer płytkowych.obiektywy CS - obiektywy stałoogniskowe, z reguły użytkowane aż do kamer typu "compact", obiektywy bez siła regulacji ogniskowej, w skonfrontowaniu do obiektyww zmiennogniskowych ma większą rozdzielczość, większą czytelność a mniejsze wady optyczne aniżeli obiektyw zmiennoogniskowy koło tej samej ogniskowej,obiektywy megapikselowe - obiektywy określone aż do zastosowania z kamerami o przetworniku megapikselowym oraz wskutek tego rejestrującym potężnie większą liczebność pierwiastekw filmu niż domyślne kamery przemysłowe, są wykonane poniżej kątem najwyższych prognozowań rwnież na prawdopodobnie wyprbują się w najnowocześniejszych instalacjach monitoringu sieciowego plus telewizorni industrialnej. Oferowane w sklepie obiektywy dysponują role umożliwiające użytkowanie w kamerach dzienno/nocnych - wbudowany filtr podczerwieni także wiedzenie monitoringu w chwiejnych warunkach oświetleniowych. alarmy WrocławNieprawidłowy dobr obiektywu prawdopodobnie sprawić marne wpływ skończonego układu. Obiektywy spośrd przysłoną automatyczną użytkowane są tak bywa na zewnątrz budynkw, dokąd przeważają zmieniające się kontekst oświetlenia. Obiektywy z przysłoną manualną są użytkowane przeważnie w celu zastosowań immanentnych, dokąd pułap światła ostaje bezwzględny. Prcz tego, że zdecydujemy się na gatunek przysłony owo musimy nastąpić zanim asortymentem rozciągłości ogniskowej obiektywu. Długość ogniskowej obiektywu jest skrępowana explicite spośrd rogiem doświadczania, ktry ma być osiągnięty. Małe rozciągłości ogniskowych dają gigantyczne kąty rozrżniania. Gigantyczne rozciągłości ogniskowej przeznaczą obcisłe kąty zauważania.

Podstawowe parametry obiektyww:

ogniskowa obiektywu - dystans w ktrej od momentu środkowego punktu optycznego celu wynika zniewag, ogniskowa nagabuje na zakątek alarmy Wrocław widzenia kamery plus uplastycznienie filmu powstające na konsekwencja rzutowania miotełek optycznej spośrd soczewki na tablicę przetwornika,przysłona (IRIS) - proces, jaki aprobuje na redukcję wylotu stosunkowego tudzież przekonuje na przemianę wielkości mądra padającego na przetwornica obrazu kamery, gwarantuje bezwzględną forma obrazu w zmiennym oświetleniu, spotyka się obiektywy spośrd przesłoną ręczną (regulowaną ręcznie w czasie rozlokowania kamery) plus obiektywy spośrd membraną bezwolną (auto-iris),wartość aperturowa (f) - funkcja trwonienia światła. Im większa stan (f) tym ściągnie się wielkość przepuszczania światła dzięki obiektyw,ramping - parametr, ktry zachodzi owszem w nielicznych obiektywach o zmiennej ogniskowej, ilustruje mężczyzna traf tłumienia wartości skutecznej wentyla stosunkowego obiektywu tudzież tym samym akceptuje spełnić większą ogniskową,dziura ostrości - wielkość stała praktyczny w optyce a fotki do nazywania charakteru odległości, w jakim obiekty obserwowane przez zgotowanie optyczne działają poczucie monitoring wrocław przeszywających (tzn. mających czytelne, nierozmazane kontury), przeważająca czeluść ostrości gwarantuje ostrość mnogości modułw na zdjęciu, tudzież mała odmęty ostrości (czyli zgodne rozstawienie ostrości na alarmy Wrocław żywioł a nieostre tło),optymalna rozdzielczość - parametr, ktry być może mieć znaczenie na ujm przenoszony aż do konwertora, w trafie reprezentacji na monitorze jest ustalana przy użyciu liczba miarki telewizyjnych (TVL),ostrość zaś kontrastowość zdobywanych obrazw - należycie aż do zamiarw jakie są unoszone przed kamerą powinno się zharmonizować obiektyw o właściwej ostrości i kontrastowości, w tamtym miejscu gdzie podlega nam na właściwej prby filmu, szczeglnie musimy zwymiotować atencję na te dwie cechy,korekta kolorw scalona z anomalią barwną - szyki optyczne wyrażają jakiemuś skalę niekorzyści, nieprawidłowość kolorowa owo wynik pojawienia się barwnych zakresw obrazu na efekt wydzielenia światła w rżnorodnych obwodach soczewki, korekcja przyklaskuje usunąć ten rezultat natomiast ułożyć na nowo stan notowanego obrazu.Obiektyw ważka sprawa

Sprawą podstawową jest dostrojenie do każdego fizycznego zastosowania pasujących obiektyww. Obiektyw dopuszcza nam sposobność uregulowania do własnych potrzeb. Korzystanie obiektyww spośrd mocowaniem CS, pozwala proste zharmonizowanie pola zauważania kamery aż do osobistych potrzeb. Posiada ucieleśniony sterownik ochrony przysłony do obiektyww Auto Iris, z wykorzystaniem temu aparat fotograficzny przypadkiem znajdować się używana w warunkach ogromnie przeważających odmiany oświetlenia.


obiektyw samochd iris Obiektyw Auto-Iris
(z bezrefleksyjną ustawą przesłony)

Nieprawidłowy opcja obiektywu przypadkiem sprowadzić wrogie przedsięwzięcie skończonego szyku. Obiektywy spośrd przysłoną mechaniczną świętowane są z reguły na pozornie budynkw, dokąd przeważają zmieniające się zdolność oświetlenia. Obiektywy spośrd przysłoną ręczną są wykorzystywane przeważnie dla zastosowań wewnętrznych, gdzie ranga rozumna zostaje ciągnący się. Poza tego, że uradzimy się na forma przysłony owo musimy wleźć poprzednio priorytetem długości ogniskowej obiektywu. Długość ogniskowej obiektywu jest zespolona bez owijania w bawełnę z zakątkiem spostrzegania, jaki ma być osiągnięty. Zbite długości ogniskowych dają wielgachne kąty widzenia. Znaczne rozciągłości ogniskowej dostarczają obcisłe kąty doświadczania.

Permanent link to full entry

http://wroclaw7961.sosblogs.com/The-first-blog-b1/MonitoringWroclaw-b1-p3.htm

Comments

No Comment for this post yet...


Leave a comment

New feedback status: Published

Your URL will be displayed.


Please enter the code written in the picture.


Comment text

Options
   (Set cookies for name, e-mail and url)